Największe ryzyko inwestycyjne związane jest z gruntem


Wielu z nas marzy o pięknym, małym lub dużym domu. Wybieramy różne projekty, wizualizujemy jak będzie wyglądał dom, ile miał pomieszczeń, ile kondygnacji i co posadzimy w ogrodzie. Większość z nas, przed budową domu musi zakupić działkę. Wybierając działkę kierujemy się lokalizacją i odległością od centrum, szkoły czy pracy, a także sąsiedztwem, widokiem i powierzchnią. Pomijając aspekt ceny za m2 gruntu, w następnym kroku interesują nas warunki zabudowy oraz czy teren jest zalewowy.

 

na strone

Dlaczego warto wykonać badania działki przed zakupem?

Największe ryzyko inwestycyjne kryje się w gruncie, ponieważ może nieść za sobą znaczne dodatkowe nakłady finansowe, które wynikną dopiero w toku projektowania posadowienia obiektu oraz w trakcie jego budowy. Koszta te mogą nawet przekroczyć koszt budowy stanu surowego nadziemnej części domu. 

Wykonane badania pozwolą ustalić, w jaki sposób można będzie wykonać posadowienie obiektu tj., czy konieczne będzie posadowienie np. na palach, czy wystarczające będzie posadowienie na stopach i ławach fundamentowych lub płycie fundamentowej. Wykonane badania powinny zostać opisane w tzw. opinii geotechnicznej.

W opinii geotechnicznej podane zostaną informacje o tym, na jakiej głębokości zalega woda podziemna i czy wykonanie piwnic będzie możliwe bez przeszkód, czy też będzie się wiązało z wykonywaniem specjalnych zabezpieczeń wykopów oraz z instalacją systemów odwodnienia. W szczególnym przypadku może wiązać się także z wykonaniem muru oporowego, co oczywiście znacznie podroży inwestycję. Jeśli już koniecznie chcemy mieć piwnicę, co jest oczywiście możliwe również przy wysokim położeniu zwierciadła wody podziemnej, to konieczna będzie specjalna konstrukcja wodoszczelna.

Wyniki badań terenowych


Na podstawie wykonanych badań, doświadczeni geotechnicy powiedzą nam, z jakim ryzykiem inwestycyjnym należy się liczyć przy zakupie danej działki, a znając zakres niezbędnych robót ziemnych możliwe będzie oszacowanie kosztów związanych z budową domu na naszej wymarzonej działce. Na tej podstawie o wiele łatwiej podejmiemy decyzję, czy faktycznie warto kupić tą działkę i czy będzie to dobra inwestycja, czy też przysłowiowa „studnia bez dna”.

Często okazuje się, iż ze względu na warunki gruntowe trzeba zrezygnować z kondygnacji piwnicznej lub ze względu na wysoki poziom wód podziemnych podnieść teren działki, co oczywiście ma wpływ na podjęcie decyzji związanej z zakupem działki. 

Zdarza się też, że na działkach użytkowanych rolniczo, czy łąkach prowadzono wykopy w celu pozyskania kruszywa, które następnie zasypane zostały „czym popadnie” i po przekształceniu sprzedawane są, jako działki budowlane. W takim przypadku nie pomogą nawet opinie sąsiada, który na swojej działce będzie miał korzystne warunki budowlane, natomiast akurat na naszej trafimy na zwykłe śmieci. Lepiej się o tym dowiedzieć przed zakupem, niż pozostać z problemem już na samym początku naszej wymarzonej inwestycji. 

Czego jeszcze możemy dowiedzieć się z fachowej opinii geotechnicznej? Na pewno tego, czy możliwa będzie budowa przydomowej oczyszczalni ścieków, czy też czeka nas wykonanie szamba. W opinii powinny się również znaleźć informacje, czy wody opadowe z dachu będziemy mogli odprowadzać do ziemi, czy też do kanalizacji. 

Zostanie też określony stopień skomplikowania warunków gruntowych i zaproponowana wstępnie kategoria geotechniczna obiektu. Na tej podstawie możliwe będzie określenie, jakie dodatkowe dokumenty będą konieczne do wniosku o uzyskanie pozwolenia na budowę, ale o tym w osobnym artykule. (tu link do tego artykułu) 

To jak, warto wykonać badania przed zakupem? Na pewno nie będą to stracone pieniądze, a sam koszt badań jest naprawdę bardzo niski w stosunku do samej inwestycji. W przypadku dobrych warunków gruntowych będziemy mogli w spokoju planować dalsze kroki dla realizacji naszej inwestycji, natomiast w przypadku skomplikowanych warunków gruntowych zaoszczędzimy sobie kupna danej działki i wydatków rzędu kilkudziesięciu tysięcy złotych na posadowienie, zabezpieczenie wykopu, odwodnienie, czy uszczelnienie obiektu.